2021 yılı private label yılı olacak

Uluslararası esans üreticisi MG International Fragrance Company'nin Genel Müdür Yardımcısı Bülent Konca, 2021 yılda kimya sektörü açısından beklentilerinin yüksek olduğunu söyledi.

Uluslararası esans üreticisi MG International Fragrance Company, geçtiğimiz yıl yurt içi ve yurt dışı pazarlarda yaşanan olumsuzlukların üstesinden gelerek 2021 yılına odaklandı. Kimya sektörü açısından 2021 yılına umutla bakan şirketin bu yıl yatırım planları da var. MG International Fragrance Company Genel Müdür Yardımcısı Bülent Konca, sektöre yönelik değerlendirmelerde bulundu ve private label ürünlerin ön plana çıkacağını söyledi. 

72'den fazla ülkede ve yurt içinde yaklaşık 4.000 global üreticiye esans kompozisyonu ve hammaddesi tedarik eden MG International Fragrance Company, tüketici tarafından tanınan ünlü pek çok marka ve ürünün kokusuna imza atıyor. Türkiye'nin en büyük ilk 750 sanayi şirketi arasında yer alan şirketin robotik sistem entegre tesisinde 4 bin 500’den fazla hammadde kullanımıyla 200 binin üzerinde esans formülü ve 280 farklı hammaddenin üretimi gerçekleştiriliyor. Şirketin esans kompozisyonları ve hammaddeleri; kozmetik, kişisel bakım, hijyen, ev temizlik ve kağıt ürünleri grubunda üretici olarak faaliyet gösteren markaların ürünlerinin içerisinde kokulandırmak için kullanıyor.

Kimya sektörünün 2021'den beklentisi yüksek

Dünyayı olumsuz etkileyen pandemi sürecinde hız kesmeden üretime devam eden MG International Fragrance Company, yatırım planlamalarını da sürdürdü. 2020 yılındaki sektörde yaşanan dalgalanmalara uyum sağlayarak tedarikçileri ile işbirliğinde çalışan MG International Fragrance Company, 2021 yılının ise sektörel açıdan gelişerek, büyüme eğilimi göstereceğini öngörüyor.  

Geçtiğimiz yılın zorluklarına karşın kimya sektörünün istihdamını koruyarak, yurt içi ve yurt dışında belirli ürün gruplarında artan talepleri karşılamak için büyüme eğilimi gösterip üretmeye devam ettiğini anlatan MG International Fragrance Company Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Konca, yurt içi ve yurt dışındaki pazarlarda yıl sonu hedeflerine ulaştıklarını belirtti. Özellikle hijyen ve temizlik ürünlerine karşı artan talep ve tüketimin perakende kanallarında satılmakta olan premium kozmetik ürünlerinde yaşanan satış skorlarının sektöre olumlu yansıdığını söyleyen Bülent Konca, “2020 yılı ilk çeyrekte kimya sektörü açısından yükseliş ve başarı ile geçti. Fakat hedeflerin ve bu hedeflere ulaşmak için aksiyon planlarında öngörülmesi mümkün olmayan pandemi, üreticiler için önemli pazarların kapanması, gümrük kısıtlanmaları gibi dezavantajları yılın geri kalanında beraberinde getirdi. Pandemi ilk etkilerini 2020 Mart, Nisan ve Mayıs aylarında da kendisini göstermeye başladı. Yeni dinamiklere uyum ve Haziran ayı ile kontrollü normalleşme, yurt içi ve yurt dışı sektörel pazara yansıdı. Üreticinin yüzünü güldüren dezenfektan, ev ve kişisel hijyen ürünlerine artan ilgi üretim artışına katkı sağladı ve lokal tedarikçilerle iş birliğini güçlendirdi. Bu da 2020 yılı hedeflerine ulaşılma başarısının kısa özetini oluşturdu” dedi. 

Tüketim alışkanlıkları değişim sektörüne olumlu yansıdı

Global olarak bakıldığında pandemi sürecinin tüm dünyada yaşanan küçülme ve bazı ürün gruplarında adetsel ve miktarsal kayıplara neden olduğunu ifade eden Konca, bu dönemde ülkemizde ve dünyada medikal, hijyen ve temizlik ürünlerine artan talebin tüketicinin kullanım kolaylığını arttıran ürün formül değişikliklerinin verdiği dinamizmin diğer ürün gruplarında yaşanan kaybı büyük ölçüde telafi ettiğini sözlerine ekledi.

Konca, şöyle dedi: “Sektörümüzün dönemsel amiral gemileri olan sabun, kolonya ve dezenfektanlarda benzer etki ve kaliteye sahip alternatif private label (PL) markalı ürünlere olan ilgi arttı. Bunun etkisini ilk 10 aylık dönemde ihracatımızda da gördük. Söz konusu ürün kategorilerinde %50 oranına yakın geçen yılın aynı dönemine göre artış yaşandı. Bu süreç ülkemizde ve dünyada alışveriş alışkanlıklarını ve önceliklerini değiştirdi. 2021 yılında da PL markalı ürünlere yenilerinin ekleneceğini ve ilginin artarak devam edeceğini öngörüyorum.”

Lokal tedarikçiler önem kazanacak

Tedarik zinciri yönetimi alanında ise her sektörde yeni tecrübeler yaşandığını dile getiren Genel Müdür Yardımcısı Bülent Konca, sürecin yaşanarak öğrenildiğini ve yeni bakış açıları geliştirilmesine neden olduğunu söyledi. Konca şöyle konuştu: “Tüm bu süreçte yaşanan ithalat sorunları ve artan lojistik maliyetler her üreticiye tek bir tedarikçiye bağlı kalmama zorunluluğunu hatırlattı. Bu zorunluluk, sektöre dinamizm ve çeşitlilik getirdi. Kısacası pandemi süreci ve sonrasında tedarik zinciri yönetimi, tekrar gözden geçirilerek düzenlenecek hale geldi. Ülkeler ve üretici firmalar bazı ilave maliyetlere katlanarak kendi bölgelerinde ya da bölgelerine yakın, kolay ulaşılabilir ve sürdürülebilir yerlerden tedarik etme tercihini kullanacak. Lokal tedarikçiler önem kazanacak ve sektörel iş birlikleri gelişecek. Ülkemizin konumu ve lojistik avantajı sebebiyle markamıza duyulan güven, ürün palet zenginliği, servis hızı, süre ve sonrasın da tedarik tercih etme ve süreç yönetiminde bizi ön plana çıkaracak.”

Teknolojiye yatırım yapılacak

2021 yılında üretim alanlarına son teknoloji bir robot üretim hattı daha ekleyeceklerini açıklayan Bülent Konca; bu yatırım ile hem kapasite, hem verimlilik artışı planladıklarını belirtti ve “Son 5 yıldaki istikrarlı büyüme oranlarımızı koruyarak, sektördeki dostlarımız için daha çok üreteceğiz. İhracat bizim için ve ülkemiz için çok önemli. Kendi döviz rezervimizi arttırmak için ihracat ataklarımıza devam edeceğiz ve 2021-2022 PL yılı olacak” dedi. 

Sektöre yönelik öngörülerinin ise hijyen ürünleri tüketiminin önümüzdeki 2 sene giderek artacağı yönünde olduğunu söyleyen Konca, tüketici alışkanlıklarında ise ev bakım ve kişisel bakım ürünlerinin daha fazla talep göreceğini düşündüklerini ifade etti. Bundan sonraki süreçte de tüketicilerin, çok daha bilinçli hareket ederek ürünün içeriklerine yönelik daha detaylı incelemeler yapıp, yeni satın alma kararlarını bu doğrultuda vereceklerine inandıklarını dile getiren Konca, “Bu da aslında sektör dinamiklerine tüketici tercihlerinin yön vermesi demek oluyor” dedi ve ekledi: 

“MG International Fragrance Company olarak biz de, toplum hijyenini korumak, Covid-19’un yayılımını engellemek ve tedarik zincirinin devamlılığını sağlamak için hem kurum içi hem sektör paydaşlarımızla hem de resmi kuruluşlarla çalışmalarda bulunuyor, bu süreci sağlıkla atlatmak ve üretimin devamlılığının sağlanması için çalışmalarımıza belirli önlemlerle devam ediyoruz.”

Hibya Haber Ajansı

Okunma