ABD: Ekonomik aktivite göstergeleri ve enflasyon momentumu

Temmuz ayı flaş PMI'ları, özellikle Delta  varyantı yayılmasının zararları, kapasiteyi sınırlandıran ve fiyat baskılarını körükleyen sürekli arz kısıtlamaları olmak üzere iki ana temayı ortaya çıkartmaktadır.

Temmuz ayı flaş PMI'ları, özellikle Delta  varyantı yayılmasının zararları, kapasiteyi sınırlandıran ve fiyat baskılarını körükleyen sürekli arz kısıtlamaları olmak üzere iki ana temayı ortaya çıkartmaktadır. Daha fazla sayıda ekonominin COVID-19 dalgasından gelen ısıyı hissetmesi ve gelişmiş ekonomilerin de benzer şekilde hissiyat görmesiyle, küresel PMI'lar Delta dalgasının imalat ve hizmet sektörleri üzerindeki tam etkisini sonraki süreçte yansıtan nitelikte olacaktır. Halen bazı ayrışmalar söz konusu, ama sektörler genel büyüme momentumunu koruyor. İki ana olguya odaklanmalıyız, büyüme döngüsü içinde normal yavaşlama mı, yoksa aşağı risklerden endişelenmeli miyiz? Delta varyantı riski, aşılamada geriden gelen ülkeler için daha fazla risk teşkil edecektir.

 

ABD ve Euro bölgesi gibi bazı kilit ekonomilerde fiyat baskıları biraz hafiflese de çok yüksek. Euro Bölgesi ise, enflasyon etkisini ABD kadar çok yüksek oranlarda hissetmiyor. Arz kısıtlamalarının fiyatları artırma derecesi özellikle dikkatle izlenecektir. Nihai verilerin de arz koşullarında kötüleşmeye işaret edip etmemesi enflasyon görünümüne önemli bir yön verecektir. Bu arada Temmuz ayındaki FOMC toplantısında, Fed'in enflasyona yönelik geçici görüşlerini yinelediğini gördü, ancak tapering konusunda herhangi bir karar vermeden önce ekonomik toparlanmada daha fazla ilerleme bekleniyor. Bu, dikkatleri Temmuz ayı işgücü piyasası verilerine getiriyor. Anketler ve PMI’ların istihdam bileşenlerinin gösterdiği üzere, Temmuz ayında güçlü bir veri gelebilir.

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

Okunma