Home Dijital Gazete ABD: İşgücü piyasası ve toplam ücret katkısı

ABD: İşgücü piyasası ve toplam ücret katkısı

by karkafalar

Ekonomik verilerin önüne geçen Ukrayna krizi olgusuna rağmen, ayın ilk haftasının sonunda ABD istihdam raporunun ortaya koyacağı göstergeler, sıkı işgücü piyasasının Fed eğilimini ne kadar desteklediğini ortaya koyacak. Merkez bankalarının Ukrayna ihtilafından önce ekonomik eğilimleri değerlendirmesine izin verecek olan veriler, aynı zamanda krizin ekonomiye potansiyel etkileri noktasında da numerik analizlere olanak vermesi açısından önemli. ekonomik büyümenin ABD ve Avrupa’da hem mütevazı hem de kısa ömürlü olduğu ortaya çıkan Omicron ekonomik etkisinin en kötüsünden toparlandığını gördük. Ancak şimdi, ortada tüm dünyayı yüksek emtia enflasyonuna ve potansiyel ekonomik yavaşlamaya maruz bırakacak bir bölgesel savaş ortada. Hem hammadde arzı sorunları hem de işgücü kıtlığı açısından kalıcı arz kısıtlamaları, yalnızca imalat üretimini daraltmakla kalmayabilir, aynı zamanda artan enerji fiyatlarıyla şiddetlenen yukarı yönlü fiyat baskılarına da yol açabilir.

 

Şubat ayı istihdam artışına ilişkin beklentilere bakacak olursak; 415K istihdam artışı, %3,9 işsizlik oranı ve aylık bazda %0,5, yıllık bazda %5,8 oranında ortalama saatlik kazançlar artışı beklenmektedir. Covid vaka sayılarının istihdam raporu anket haftasında zirve yapmasına rağmen geçen ay 467K seviyesinde sağlam bir artış gözlemlemiştik. İstihdam kazanımları geniş tabanlı, aynı zamanda işsizlik oranındaki gelişimin çalışma ihtiyacı artmakla beraber devam etmesi, sıkılaşan bir işgücü piyasasına işaret etmektedir. Pandemi sırasında meydana gelen kayıpların da önemli kısmı geri alındı.

 

Şimdi; Omicron vakalarına rağmen artık devlet tabanlı mali tamponlar geri çekildiği için hane halkı sürekli gelir için çalışma hayatına geri dönmek durumunda. Bu durum elbette işgücü arz kıtlığı açısından iyi haberdir. Ancak, halen reel ücretler enflasyona karşı ekside. Birikmiş tasarruf etkisinin erimesi ve enflasyonun son Ukrayna savaşından sonra özellikle petrol ve gıda tarafından daha da artacak olması yüksek maaş pazarlığını ortaya koyuyor. Dolayısıyla, işverenler halen daha yüksek personel maliyetine katlanmak durumunda ve bu durum satılan mal ve hizmetlere yansıyor. Mevcut siyasi risk dengeleri, ücret enflasyonunu genel enflasyona daha fazla katkı verecek bir duruma getirebilir.

 

ABD istihdamının bu trend çerçevesinde yıl sonuna kadar pandemi öncesi seviyelerin de üzerine çıkması ve işsizlik oranının tam istihdama yakın olması beklenen bir olgudur. Fed’in bu yıl para politikasını sıkılaştırması kadar, ne ölçüde sıkılaştıracağı da önemli elbette. Fed, fiyat istikrarı olgusu sağlanabiliyor olsaydı ekonomiyi desteklemeyi halen düşünebilirdi. Ancak dünyada Rusya-Ukrayna ihtilafından çok yüksek enflasyona kadar pek çok endişe verici haber var. Fed, sıkılaşan istihdam piyasasından belli oranda koruma sağlıyor, Şubat ayında güçlü bir kazanım da Mart faiz artırımından geri durmamalarını sağlayacaktır. 50 baz puan ihtimali ise son kriz etkisiyle azaldı, Fed geleneksel bantla başlangıcı yapıp veri ve ekonomik görünüm bağımlısı olacaktır.

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment