Home Dijital Gazete Çeviköz: “Gerilimin bir savaşa doğru evrilmemesi için yürütülen diplomatik temasları destekliyoruz”

Çeviköz: “Gerilimin bir savaşa doğru evrilmemesi için yürütülen diplomatik temasları destekliyoruz”

by karkafalar

CHP İstanbul Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Ünal Çeviköz, Ukrayna gerilimi hakkında açıklama yaptı. Çeviköz açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Ukrayna ve çevresinde 2014 yılından bu yana süren ve son zamanlarda sıcak bir çatışma riski doğuracak şekilde yükselen gerginlik tüm dünya tarafından endişe ile izlenmektedir. Sorunun diplomatik yollardan ve diyalog ile çözülmesi için gösterilen çabalar ve yapılan girişimlerin sonuç vermesi ve Karadeniz havzasında istenmeyen bir gelişmenin yaşanmaması umulmaktadır.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak, sorunları tahkim edici değil, Ukrayna ile Rusya arasındaki gerilimin c¸o¨zu¨lmesi ic¸in do¨nemsel olmayan, tutarlı ve barıs¸c¸ıl politikalar yu¨ru¨tülmesini savunuyoruz. Bu nedenle, Doğu Ukrayna’daki durum konusunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından da barışçı çözüm için onaylanan çerçeve anlaşma olan Minsk Anlaşmaları’na tüm ilgili tarafların  uygun hareket etmesini gerekli görmekteyiz. 

Gerilimin bir savaşa doğru evrilmemesi  için yürütülen diplomatik temasları önemli buluyor ve destekliyoruz. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) Ukrayna Özel Gözlem Misyonu’nun faaliyetlerinin hiç bir engelleme ile karşılaşmadan yürütülmesine imkan sağlanması bu açıdan büyük önem taşımaktadır.

Uluslararası hukukun temel prensiplerinden olan ülkelerin bağımsızlığı, egemenliği ve uluslararası tanınmış sınırların kuvvet kullanarak ihlal edilemezliği ilkeleri, uyuşmazlıkların barışçı yollarla çözümü arayışlarında uyulması gereken temel unsurları oluşturmaktadır. Bu anlayışla, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne duyduğumuz saygıyı bir kez daha vurgulamak isteriz.”

Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment