Home Dijital Gazete ‘Ceviz Ağacı’ festival serüvenine devam ediyor

‘Ceviz Ağacı’ festival serüvenine devam ediyor

by karkafalar

Yurtdışında ve yurtiçinde aldığı ödüllerle adından söz ettiren ve 11 Mart’ta sinema severlerle perdede buluşacak olan Ceviz Ağacı filmi 8. Buenos Aires film festivalinden sonra 5.Nepal Uluslararası film festivali Yarışma Bölümüne seçildi.

Yaptığı birbirinden özel kısa film ve belgesellerin yanında 2013 yılında Mostar’ı Hasankeyf’e şiirsel bir aşk üzerinden bağlayan ve festivallerden birçok ödülle dönen Üç Yol’un yönetmeni Faysal Soysal’ın ikinci uzun metrajı Ceviz Ağacı, mart ayında katılacağı 8. Buenos Aires Film Festivali’nin ardından 30 Mart – 4 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek olan Uluslararası Nepal film festivalinde ana yarışma bölümüne katılacak. Sinema salonlarındaki fiziki gösterimler ve etkinliklerle gerçekleşecek olan Festival’e filmin yönetmeni Faysal Soysal ve başrol oyuncusu Serdar Orçin’in de katılması bekleniyor.

Uluslararası Prömiyerini 42.Moskova film festivalinde yapan ve  Türkiye’nin en büyük festivallerinden olan İstanbul, Ankara ve Adana  ve film festivallerinin yanısıra Balkan Panorama, Bremen, Pekin, Torino Underground, Frankfurt Türk Filmleri Festivali, London City, New York Artist Forum Festival of Moving Image gibi uluslararası film festivallerinde yarışan Ceviz Ağacı filmi sahip olduğu sinematografi, atmosfer tasarımı ve varoluşçu anlatım diliyle yabancı eleştirmenlerin de ilgi odağı oldu.  

Filmin Yönetmeni Soysal, Türk sinemasının en cesur yönetmenlerinden olan Ömer Kavur’a selam niyetiyle Ceviz Ağacı’nın çekimlerini Akrebin Yolculuğu filminin geçtiği Göynük’te gerçekleştirdi. TRT ortak yapımı ve Kültür Bakanlığı desteğine de mazhar film, Vakıfbank ve Orzax sponsorluğunda, aynı zamanda ilk Türkiye-İran ortak yapımı olma özelliği taşıyor. Yönetmen, ilk filmdeki şiirsel dünyasını Türkiye’nin en iyi görüntü yönetmenlerinden olan Vedat Özdemir ve Ses Operatörü Mustafa Bölükbaşı ile daha yükseğe taşırken Türk edebiyatının öncü isimlerinin katkılarıyla da dramatik yapıya özgün ve yerli motifler kazandırmaya çalışmış. Uzun planları sayesinde seyircinin merakını sürekli taze tutan bu büyülü dünyanın asıl aktörleri ise son zamanlarda aldığı ödüllerle adını sık sık duyduğumuz Serdar Orçin, Sezin Akbaşoğulları, Kübra Kip, Mert Yavuzcan, Şebnem Dilligil, Rıza Akın ve Murat Mahmut Yazıcıoğlu. Post prodüksiyonu İran’ın en tecrübeli ve başarılı sanatçıları tarafından gerçekleştirilen filmin ses tasarımını Mohsen Makhmelbaf, Ebrahim Hatemikiya gibi ünlü yönetmenlerin birçok işine imza atan Mohsen Roshan; kurgusunu yine Daryush Mahrcuyi ve Bahman Gobadi gibi yönetmenlerin en başarılı filmlerine imza atan Mostafa Khergehpoosh; renk tasarımını Asghar Farhadi’nin oscarlı filmlerini yapan Hootan Haghshenas yaptı. Filmin müziklerini ise Almanya’dan Payam Azadi sıfırdan tasarlayarak akıldan çıkmayacak soundtrackler ile filmin dünyasına yepyeni bir boyut kazandırdı.

Dağıtımını Birfilm’in üstlendiği Ceviz Ağacı filmi, darbe sonrası travmalara ve kadın cinayetlerine getirdiği özgün bakış açısıyla farklı siyasi, ahlaki ve felsefi bakış açılarını şiirsel bir sinematografi, eşsiz bir ses ve müzik tasarımıyla 11 Mart’ta sinema perdesinde seyirciyle buluşacak.

Film bugüne kadar yurt içi ve yurt dışında birçok önemli festivallerde gösterilip toplam 12 Ödüle layık görüldü;

ÖDÜLLER

27.Adana Film Festivali, 2020,

En iyi Müzik/ Payam Azadi, 

En iyi oyuncu/Serdar Orçin

 

Eurosia Film Festivali, 2020,

En iyi Görüntü Yönetmenliği Ödülü/Vedat Özdemir

 

6.Bremen Film Festivali, 2021

En iyi Edebiyat Filmi Ödülü

 

8.Torino Underground Film Festivali, 2021

En iyi Film, 

En iyi Kurgu/Mostafa Khergapoush 

 

7.Balkan Panorama Film Festivali, 2021

En iyi Film, 

En iyi Oyuncu/Serdar Orçin

 

6.Londra Şehir Ödülleri Festivali, 2021

En İyi Yabancı Film Ödülü

 

6.New York Artist Forum, Festival of Moving Image Festivali, 2021

En İyi Kurmaca Film, 

En iyi Oyucu/ Serdar Orçin

 

9.Antakya Film Festivali, 2021

En iyi Oyuncu/Serdar Orçin

Filmin Konusu

Birçok açıdan silik ve pasif bir karaktere sahip edebiyat öğretmeni Hayati, karısı tarafından hor görülüp terkedilir. Bir süre sonra ataerkil özellikteki kasabada kimliği belirlenemeyen bir kadın cesedi bulunur. Hayati başkasına ait olduğunu bilmesine rağmen, cesedin karısına ait olduğunu iddia edip cinayeti üstlenir. Peki ama işlemediği bir cinayeti neden üstlenir insan? Film bu sorunun peşinde insanın en saklı, en gölgede kalmış, derin taraflarını aydınlatmaya çalışırken tutunamayış, kadın cinayetleri, şiddetin binbir yüzü, edebiyat, tutkular ve pişmanlıklar gibi uğraklarıyla dünya yüzünde insan için özne olarak var olmanın imkanını sorguluyor. 

Yönetmen Görüşü’nden Alıntı:

Bu filmle insanı, yani kendimizi karanlık ve korkak yanlarımız ile yüzleştirerek vicdanımızın sönen ateşini bulmak ve onu bir umutla harlatmak istedim. Bu sebeple cinayete ve suça şahit olmanın bedelini minimal bir olay üzerinden farklı boyutlarıyla ortaya koymak istedim. Alın yazısı sonucu zayıflık, siniklik ve ürkeklik ile malul Hayati, babasının ağır yazgısıyla hayata başlamasına rağmen, yazı ve edebiyat üzerinden kendine sağlam bir kök ve umut arıyorken, tıpkı babasının şahit olduğu gibi bir cinayete şahit olduğunda ne yapacaktır? 

Film Ekibi:

Oyuncular: Serdar Orçin, Sezin Akbaşoğulları, Kübra Kip, Mert Yavuzcan, Şebnem Dilligil, Rıza Akın

Yazan ve Yöneten: Faysal Soysal

Yapım: Balkon Film, Eshragh Film Ortak Yapım, (Türkiye-İran)

Yapımcı: Faysal Soysal

Ortak Yapımcı: Ali Noori Oskouei

Uygulayıcı Yapımcı: Barış Yıldırım

Görüntü Yönetmeni: Vedat Özdemir

Kurgu: Mostafah Khergepoosh

Müzik: Payam Azadi

Ses: Mustafa Bölükbaşı

Ses Tasarım: Mohsen Roushan, Mohammad Javaheri Zade

Renk Tasarım: Hootan Haghshenas

Dekor: Natali Yeres

Sanat: Nezihe Ateş

Kostüm: Gülşah Yüksel

Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment