Home Dijital Gazete Çin yapımı bir atom reaktörü daha Pakistan’da devreye girdi

Çin yapımı bir atom reaktörü daha Pakistan’da devreye girdi

by karkafalar

Çinli araştırmacılar tarafından geliştirilen “Hualong-One” atom reaktör serisi, ülke dışında rağbet görmeye devam ediyor. Kısa bir süre önce İngiltere’den onay alan Hualong-One, Pakistan’da üretime başladı. Pakistan’ın Karachi kentindeki Hualong-One reaktör dizisinin dördüncü bloku şebekeye bağlanarak ülkenin enerji üretimine katkıda bulunmaya başladı.

Karachi atom reaktörü projesinin K-3 Bloku, Çin tarafından geliştirilen üçüncü jenerasyon atom reaktörünün Pakistan’da devreye girdiği dördüncü tesis oldu. Hualong-One’ın her dört bloku da şu anda şebekeye bağlı durumda. China National Nuclear (CNNC) şirketinden yapılan açıklamaya göre, her bir reaktör tam randımanla işlemeye başladıktan sonra, yılda 10 milyar kilovatsaat akım üreterek Pakistanlı 4 milyon hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak. Bu, yılda 3,12 milyon ton kömürün yerini tutacak ve 8,16 milyon ton karbondioksit emisyonundan kaçınılması anlamına gelecek. Bir başka ifadeyle, bu sayede 70 milyon ağacın absorbe edebileceği hacimde karbondioksit emisyondan kaçınılmış olacak.

Pakistan’ın enerji yapısının optimize edilmesine katkı yapacak olan bu reaktör dizisinin başarılı faaliyeti, aynı zamanda Hualong-One teknolojisinin de başta İpekyolu ülke ve bölgeleri olmak üzere, tüm dünya piyasasında genel kabul görme eğilimini artıracak. 

Tüm nükleer bileşenleri Çin’de üretilen Hualong-One atom reaktör tesisi, küresel güvenlik standartlarını tamamıyla karşılıyor ve kendisine 60 yıllık bir ömür biçiliyor. Hualong-One işletimi sayesinde Çin; ABD, Fransa ve Rusya gibi ülkelerin yanı sıra üçüncü jenerasyon nükleer teknoloji alanında küresel zirveye oynuyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment