Home Dünya Çin’den ASEAN’la işbirliğinde karşılıklı yarar vurgusu

Çin’den ASEAN’la işbirliğinde karşılıklı yarar vurgusu

by karkafalar

Beyaz Saray, ABD-ASEAN özel zirvesi hakkında bilgi verdi. Biden, zirvede ASEAN’a 150 milyon dolar yatırım önerisini ortaya koydu. Zirve, Çin Dışişleri Bakanlığı’nın olağan basın toplantısının gündeminde yer aldı.

 ABD’nin teklifinin Çin’i hedef alıp almadığı sorusunu yanıtlayan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, ASEAN’ın iyi komşusu ve iyi ortağı olan Çin’in her zaman dış politikasında ASEAN’a öncelik verdiğini ve ortak kalkınma için dostane işbirliği ilişkileri geliştirdiğini belirtti.

Geçen yılın Ekim ayında Çin-ASEAN diyalog ilişkisinin 30. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen zirvede Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ASEAN’a 150 milyon doz aşı ve önümüzdeki 3 yılda 1,5 milyar dolar kalkınma fonu sağlayacağını ilan etti. Ayrıca 5 yıl içinde ASEAN’dan 150 milyar dolar tarımsal ürün ithal edilecek.

Çin, ASEAN’la huzurlu ve dostane ortak yuvaları inşa etmek için elinden geleni yapıyor. Bu yılın ilk 4 ayında ikili ticaret hacmi 290 milyar dolara ulaştı ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,4 arttı. ASEAN, Çin’in birinci ticaret ortağı olarak konumunu koruyor.

Sözcü Zhao, karşılıklı yarar, açıklık, hoşgörülülüğün Çin-ASEAN işbirliğinin özü olduğuna dikkat çekerek, bölgenin sürdürülebilir gelişmesi ve ortak refaha yararlı işbirliğini Çin’in olumlu karşıladığını söyledi.

Sözcü, Asya-Pasifik ülkesi olan Çin ve ABD’nin ortak arkadaşları olabileceğini, önemli olan bölge ülkelerinin barışı koruma ve işbirliğini derinleştirme sesine kulak verilmesi, karşılıklı saygı ve yarar ilkesinde ısrar edilmesi gerektiğini vurguladı.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment