Global: Tahvil getiri eğrisinde enflasyon endişesi yansıması

ABD tahvil faizlerindeki son yükselişe negatif faizli Alman tahvillerinin de katıldığı ve bu çerçevede 10 yıl vadeli faizlerin %-0,09 seviyelerine yükselerek pozitif bölgeye yaklaştığı görülüyor.

ABD tahvil faizlerindeki son yükselişe negatif faizli Alman tahvillerinin de katıldığı ve bu çerçevede 10 yıl vadeli faizlerin %-0,09 seviyelerine yükselerek pozitif bölgeye yaklaştığı görülüyor. Buna bağlı olarak, negatif getirili tahvil miktarında bir azalma var. Faizlerdeki hareket ekonomik büyüme dinamiklerinden değil enflasyon beklentilerinden kaynaklansa da getiri eğrisinin özellikle kısa vadeli tarafında hareket hızlandı. ABD'den açıklanacak TÜFE verileri ve Fed tutanakları, daralma ve enflasyonun seyri açısından izleniyor. Küresel ekonomik toparlanma olgusunu ve enflasyon risklerini birlikte izliyoruz; Büyüme açısından aşağı, enflasyon açısından yukarı yönlü ağırlıklı bir risk dengesi var. Getiri eğrisinin kısa tarafının artan enflasyon beklentilerinden etkilenmeye devam etmesini bekliyoruz.

 

ABD tahvil getiri eğrisi ve Alman bund getiri eğrisi karşılaştırması ile farklı vadelerdeki spread’ler.. (Kaynak: Bloomberg)

 

Kısa vadeli taraftaki dikleşme ile beraber, aynı zamanda genel getiri hareketindeki yukarı eğilim ile özellikle ABD getiri eğrisinde ileri vadelere kadar devam eden eğimi dikkate almak gerekir. Enflasyonun kısa vadede beklenenden yüksek kalacağı kadar, beklenenden uzun süre yüksek kalacağı endişeleri de piyasaya yansıyor görünüyor.

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

Okunma