Günün gelişmeleri

Cuma günü yurtiçinde veri akışı sakin. Dünya genelinde korona virüsün yeni varyantının giderek yayılması ve buna karşı özellikle Afrika uçuşlarını birçok devletin kapatması ve bazı devletlerin sadece Afrika değil zorunlu haller dışında turist kabul etmeyeceklerini açıklaması küresel bazda borsalarda ciddi satış yarattı.

TÜRKİYE:  Cuma günü yurtiçinde veri akışı sakin. Dünya genelinde korona virüsün yeni varyantının giderek yayılması ve buna karşı özellikle Afrika uçuşlarını birçok devletin kapatması ve bazı devletlerin sadece Afrika değil zorunlu haller dışında turist kabul etmeyeceklerini açıklaması küresel bazda borsalarda ciddi satış yarattı. Petrol fiyatları talebin tekrar azalacağı beklentileri ile %15’e varan kayıplar yaşadı. Özellikle BİST100 üzerinde de havayolu ve ulaşım şirketleri öncülüğünde endekste satışlar % 2.5 civarında yaşandı. Ancak bugün Asya borsalarının pozitif olması yurtiçine de yansıyabilir. Piyasalar ilk şoku atlatmış gibi gözükse de piyasalardaki belirsizliğin devam ettiği yatırımcıların dikkatli olmasını öneririz. Kur tarafı geçen hafta dengeye oturma çabası izlerken Cuma günü gelen alımlar tekrar yukarı yönlü hareket eğilimine girdiğini gösterdi. Kurlarda yükseliş eğiliminin devamını beklediğimizi tekrar hatırlatalım. Cuma günü Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada  faizlerde indirim beklentisini tekrarlayarak faizleri düşürmekte kararlı olduklarını vurguladı. Haftasonu gelen haberlerde Hazine ve Maliye Bakanlığı yeniden değerleme oranını % 36.2 olarak belirledi. Son 20 yılın en yüksek artışı olarak kaydedilirken bu artışın enflasyon tarafındaki yükselişe katkı yapmasını bekliyoruz. 

Bugün yurtiçinde Kasım ayına ait Türkiye Ekonomik Güven Endeksi ile Ekim ayına ait ticaret açığı verileri açıklanacak. Ancak bu hafta piyasalar tamaman Cuma günü gelecek yurtiçinden enflasyon verilerine ve ABD’den açıklanacak tarım dışı istihdam başta olmak üzere istihdam verilerine odaklanmış durumda. Usd/Try’de yükselişin devamını beklerken BİST100 endeksinde artık kritik bölge 1834 seviyesi olacaktır. 1834 seviyesinin altında satış baskısının ön planda olacağı endekste bu seviyenin kırılması halinde tekrar alımlar ön plana çıkabilir.

ABD:  Cuma günü ABD’de Şükran Günü nedeniyle piyasaların sakin seyretmesi beklenirken korona virüsün yeni varyantının ortaya çıkmasıyla ABD borsalarında sert düşüşler yaşandı. Dolar endeksi Cuma günü ekonominin yavaşlayabileceği ve Fed’in tahvil alım programının azaltımını artırmayabileceği beklentisi ile düştü. Ancak biz bu görüşe katılmıyoruz. Özellikle son  yılların en düşük haftalık işsizlik başvuruları ve kişisel tüketim harcamalarda artışın yaşandığı dönemde ücretlerde gördüğümüz artış Fed’in bize gaza basacağını göstermekte. Yani küresel piyasalarda dolardaki güçlenme devam ederken ABD 10y tahvil faizinde yükselişi eğilimi devam edecektir. Cuma günü ABD 10y tahvil faizinde % 1.47’lere kadar sert geri çekilme yaşanırken bu sabah itibariyle faizlerin % 1.52 seviyesinden işlem gördüğünü izliyoruz. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Fed'in enflasyonu kontrol altında tutmak için varlık alımlarını daha hızlı azaltmasına açık olduğunu söylerken varlık alımlarının 2022'nin ilk çeyreğinin sonuna doğru veya ikinci çeyreğin başlarında durdurulmasının iyi olacağını dile getirdi. Güney Afrika'da teshit edilen yeni koronavirüs varyantının ekonomiye etkilerinin de sorulduğu Bostic, yeni varyantın ekonomiyi bir miktar yavaşlatabileceğini, ancak geçmişte aldıkları derslerin etkisi ile yeni varyantın yaratacağı ters rüzgarın geçmişe göre daha az olacağına inandığını da vurguladı.

Bugün ABD’de Fed üyelerinden Williams ve Fed Başkanı Powell’ın konuşmaları izlenecek.

EURO BÖLGESİ:  Cuma günü Euro Bölgesi’nde veri akışı sakindi. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde yaptığı konuşmada Euro Bölgesi'nde enflasyonun Ocak ayında itibaren düşmesini beklediğini ve fiyat artışlarının % 2 hedefine sürdürülebilir şekilde ulaşacağını öngördüğünü söylerken enflasyon oranlarını "endişe verici" olduğunun altını çizdi. Gerekli olması halinde ECB'nin harekete geçmeye ve para politikası genişletmeye hazır olduğunu ifade eden Lagarde, şu anda böyle bir adım atılması gereği görmediğini de vurguladı. Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Fabio Panetta, Avrupa'da geçici faktörlerin yönlendirdiği enflasyonu kontrol altına almak için şu anda para politikasını sıkılaştırmaya ihtiyaç olmadığını ifade etti. Dolar endeksinin bir miktar geri çekilmesiyle yükselen Eur/Usd paritesinde bu yükselişlerin satış fırsatı yaratmakta ve aşağı yönlü eğilim gücünü korumakta. Eur/Try’de yükseliş eğilimi devam ederken bu eğilimin devamını bekliyoruz. Avrupa borsaları  korona virüsün yeni varyantının etkili olması, vaka sayılarındaki artış ve bazı ülkelerin yabancılara kapılarını kapattıklarını açıklaması ile düşüş kaydetti.

Bugün Euro Bölgesi’nde  Avrupa Merkez Bankası  Başkanı Lagarde’nin konuşmaları takip edilecek.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1761 seviyesinin altında önce 1749 ve arkasından 1741 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1788 direncinin kırılması halinde önce 1800 ve arkasından 1811 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1971 seviyesinin kırılması halinde önce 1990 ve arkasından 2002 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1950 desteğinin altında önce 1935 ve arkasından 1927 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 12.46 seviyesinin kırılması halinde önce 12.21 ve arkasından 12.04 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 12.67 direncinin üzerinde önce 12.81 ve arkasından 12.93 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1788 seviyesinin altında önce 1780 ve arkasından 1771 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1796 direncinin kırılması halinde önce 1802 ve arkasından 1812 direnci test edilebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

#ATATP ATP YAZILIM - Şirketin %100 bağlı ortaklığı olacak Konuk Ağırlama Teknolojileri ve Uygulamaları A.Ş. unvanlı şirketin kuruluş işlemlerinin tamamlandığı açıklandı.


#DITAS DİTAŞ DOĞAN - Şirket tarafından Profil Sanayi ile 3S Kalıp Aparat Makine’nin paylarının satın ve devir alınmasına ilişkin süreçlerin başlaması sonrası, Rekabet Kurumu’na yapılan başvurunun onaylandığı açıklandı.

#DENGE DENGE HOLDİNG - Sermaye artırımından elde edilen fonun 21,6 milyon TL’sinin işletme sermayesinin güçlendirilmesinde, 15 milyon TL’sinin Metrobil’in pay bedelinde, 37,5 milyon TL’sinin Fer Yapı pay bedelinde, 150 milyon TL’sinin ise yeni yatırımlarda kullanıldığı açıklandı.

#EKGYO EMLAK KONUT  - İstanbul Çekmeköy’de yer alan 257 adet bağımsız bölüme ait Yapı Ruhsatlar’ının alındığı açıklandı. İstanbul İdealist Cadde kapsamında bulunan ünitelerin e-ihale sistemi üzerinden satışa sunulduğu, e - ihale sonucu 10 adet bağımsız bölümün satış fiyatının 18,1 milyon TL olduğu ve satış işlemlerinin tamamlandığı açıklandı.

#GENIL GEN İLAÇ - Şirketin üretim tesislerinde üretimi gerçekleştirilen ve Türkiye’de ruhsatlı olan Genium adlı ürünün Filipinler'de ruhsatlandırma sürecinin tamamlandığı açıklandı.

#GSDDE GSD DENİZCİLİK - 38.000 DWT taşıma kapasiteli kuru yük gemisi alımı kapsamında şirketin bağlı ortaklığı Nehir Maritime ile Japonya'da yerleşik Itochu Corporation'ın bağlı ortaklığı Laurel World Maritime S.A. arasında Temmuz 2021 tarihinde imzalanan alım sözleşmesi ile Nehir Maritime Limited tarafından, Laurel World Maritime S.A. şirketine 2,4 milyon dolarlık ödeme yapıldığı açıklandı.

#KONTR KONTROLMATİK - Şirket - Siterm iş ortaklığı olarak katılılan Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Yüksek Basınçlı Su Borulu Buhar Kazanı ihalesine verilen 55,0 milyon TL tutarın en iyi teklif olduğu açıklandı.

#KARSN KARSAN - Şirketim Romanya'da elektrikli araç ihalesi kazandığı medyada yer aldı.

#PRKME PARK ELEKTRİK - Şirket bağlı ortaklığı Konya Ilgın’ın rödovans usulüyle işlettiği Konya'nın Ilgın ilçesindeki linyit sahasında kömür üretim faaliyeti sırasında zaruri olarak üretilen kili, HF Penta Madencilik’e satışı için Konya IIlgın’ca Ağustos’ta imzalanan ve 2021 yılının sonuna kadar %30 oranında arttırılıp azaltılabilecek 30 bin tonluk satış hacminin 7 bin ton (+/- %30) olarak revize edildiği açıklandı.

#SERVE SERVE FİLM - Şirketin Kuvva Gıda ile devralma şeklinde birleşmesine karar verildiği ve ayrılma hakkı kullanım fiyatının 13,08 olarak belirlenmesine karar verildiği açıklandı.

#ULUUN ULUSOY UN - Şirketin %100 bağlı ortaklığı Rolweg S.A.’nın Toprak Mahsulleri Ofisi TMO’nun yaptığı Buğday İthalatı ihalesinde vermiş olduğu 9,6 milyon dolarlık teklif ile ihalenin kazanıldığı açıklandı.

#YKBNK YAPI KREDİ BANKASI - 98 gün vadeli 383,0 milyon TL oranında bono ihraç edildi. 

#RNPOL.HE RAINBOW POLIKARBONAT - Şirket payları Borsa’da Satış yöntemi ile yarın ve Çarşamba günü halka arz edilecek.

#PCILT PC İLETİŞİM  - Şirket paylarının halka arzı kapsamında, taleplerin halka arz büyüklüğünün 4,1 katı olduğu açıklandı. Şirket payları 1 Aralık'ta Borsa'da işlem görmeye başlayacak.

#ADESE ADESE - Şirket sermayesinin 252 milyon TL’den %300 oranında bedelli olarak 756 milyon TL nakden artışla 1,0 milyar TL’ye yükseltilmesi kapsamında rüçhan haklarının kullandırılmasının ardından kalan 49.436.050 adet pay 1 - 2 Aralık’ta Borsa Birincil Piyasa’da satılacak.

Kaynak Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

Okunma