Home Dijital Gazete İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, Tire Mezbahasını inceledi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, Tire Mezbahasını inceledi

by karkafalar

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Tire’de yapımı tamamlanan mezbahayı inceledi.

İnceleme sırasında, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Şevket Meriç’ten bilgi alan Soyer, Tire Mezbahası’nın ilçeye ve hayvancılığa büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Soyer, Tire’de ve İzmir’in tüm ilçelerinde yatırımlarının süreceğini belirterek, ”İzmir Büyükşehir Belediyesinin kurumsal gücünü, kapasitesini en çok böyle kriz zamanlarında görüyoruz. Her taraf yangın yeriyken, hayat pahalılığı ve yüksek enflasyon insanların canını acıtırken, biz yatırım yapmaya devam ediyoruz. Tire Mezbahası’nda günde 50 büyükbaş, 100 küçükbaş hayvan kesimi yapılabilecek. Son derece anlamlı bir fonksiyonu yerine getiriyor. Çünkü bugüne kadar küçük üretici, hayvanlarını kesmek için 100 kilometre öteye gitmek zorunda kalıyordu. Şimdi elinin altına getirmiş olduk. Son derece modern koşullarda, hijyenik şekilde yapılıyor kesimler. Atıkların bertarafı modern yöntemlerle yapılıyor. Tiremize, İzmirimize hak edilen bir yatırımı yapmanın gururunu yaşıyoruz. Eylül ayı içinde de açılışını yapmayı planlıyoruz.” diye konuştu.

Üreticilerden koyun ve keçi sütü almaya devam edeceklerini aktaran Soyer, şöyle devam etti:

”Üreticiyi sahipsiz bırakırsanız gelinen nokta bu olur. İthalat rejimi de aynı şey değil mi? İthal etmeye başladılar, şimdi her şeyi ithal eder hale geldik. Kartopu gibi… Üreticiyi üretimden koparıyorsun. İthalat üreticinin toprağından, üretimden vazgeçmesi demektir. İçine düştüğümüz fakirliği, hayat pahalılığını, yüksek enflasyonu yaşıyoruz. Bu politikaların getireceği yer burası. Plan yok, kim neyi ne kadar üretecek belli değil. Hiçbir şey belli değil. Üreticiye ne üretmesi lazım, ne kazanacak bunları söyleyecek bir bakanlık yok. Yerel yönetim işi değil, bakanlığın işi ama yok. Bu kadar yokluğa, yoksulluğa, üreticimiz ne kadar dirençliymiş ki hala devam edebiliyor. Her birinin eli öpülesi. Bu kadar zorluğa rağmen devam ediyor. Madem kimse el koymuyor, biz de ne yapabiliriz diye kafa yoruyoruz. Bizim buna seyirci kalmamız mümkün değil.”

Tire Süt Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Osman Öztürk ise ziyareti ve emekleri için Başkan Soyer’e teşekkür etti.

Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran’ın makamına da konuk olan Soyer, ”Karşılıklı iyi niyete, saygıya ve sevgiye, en çok memlekete aşkımıza borçluyuz uyumumuzu. Daha çok ne yapabiliriz diye kafa yoruyoruz. Çok iyi sonuç çıkıyor. Bizimkisi bir ağabey kardeş ilişkisine döndü. O yüzden çok mutluyuz, her yaptığıyla iftihar ediyoruz, yanında durmaya devam edeceğiz.” dedi.

Tunç Soyer, Tire Peşrefli bağlantı yolunda da inceleme yaptı. 

Daha sonra vatandaşlarla buluşan Soyer, büyük bir keyifle çalıştıklarını, çünkü sonuç aldıklarını bildirdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Tire programı öncesinde Bayındır’da yapılan ve çalışmalarında sona yaklaşılan süt işleme fabrikasını da ziyaret etti.

Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment