Home Dijital Gazete Jeopolitik gelişmeler

Jeopolitik gelişmeler

by karkafalar

Piyasa Gündemi

Rusya – Ukrayna arasındaki gelişmeler önemini korurken, yaşanan sürecin kademeli olarak Ukrayna’nın işgali ile sonuçlanıp sonuçlanmayacağı piyasaların merakla izlediği ana konu başlığı olarak karşımıza çıkıyor. Son gelişmelerin ardından dün başta ABD ve AB olmak üzere Rusya’ya yönelik yaptırım kararlarını açıklarken, bu yaptırımların endişe edilenden daha sınırlı olduğu görüldü. Jeopolitik gelişmeler yakından takip edilecek olup, haber akışları fiyatlamalar üzerinde etkisini sürdürecektir.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler

•    13:00 Euro Bölgesi – TÜFE Önem: Yüksek 

BIST-100 Güne Başlangıç

Jeopolitik gelişmeler ve endişeler son dönemde risk iştajı ve küresel çaptaki fiyatlamalar üzerinde belirleyici oluyor. Rusya’nın açıklamaları ve artan endişeler ile dün küresel hisse piyasalarında satıcılı bir fiyatlama etkili oldu. Zayıflayan risk iştahına bağlı olarak BIST-100 Endeksi günü %1,01 oranında kayıpla 2.017,46 puandan tamamladı.  ABD borsaları günü %1’leri bulan düşüşlerle tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah hafif alıcılı bir seyir etkili oluyor. Asya piyasalarında yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 13,86 – 13,88 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 13,74’lü seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Borsa İstanbul’da Ukrayna – Rusya arasındaki gerilime ilişkin haber akışları volatilite oluşturmaya devam ediyor. Gelen olumsuz haber akışlarına ve yurtdışındaki negatif görünüme karşın BIST 100’ün kayıplarının sınırlı kalması ve tepki verme isteği dikkat çekiyor. Bu nedenle bugün itibariyle 1.975 civarında bulunan son yükselen trend kırılmadığı sürece aşağı yönlü hareketlere de temkinli yaklaşmak gerekiyor. Buna karşın bu trend kırılacak olursa son dönemdeki sıkışmanın ardından kırılma yönünde sert hareketler olabileceği göz önünde bulundurulmalı. Yukarıda ise son düşen trend bugün itibariyle 2.057’de bulunuyor. Bahsettiğimiz bu iki trend arasında bir süre daha dalgalanma izlenebilir.  

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment