Home Dijital Gazete OPEC Rusya saldırısı gölgesinde toplanacak

OPEC Rusya saldırısı gölgesinde toplanacak

by karkafalar

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
16:15 USD ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği (Şub ) 378K -301K
17:30 USD FOMC Üyesi Bullard’ın Konuşması    
18:00 CAD Faiz Oranı Kararı 0,50% 0,25%
18:00 USD Fed Başkanı Powell’ın Konuşması    
18:30 USD Ham Petrol Stokları   1,121M
18:30 USD Benzin Stokları   -1,331M
21:00 USD Bej Kitap    
04:45 CNY Caixin Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Şub )   51,4

“GERİDE KALANLAR”

“Ukrayna’da savaşla birlikte petrolde yeni zirve”

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı, Rusya’ya uygulanan yaptırımlarla birleşince petrol fiyatlarını 8 yılın en yüksek seviyelerine taşıdı. Ham petrol gün içinde 110 Doları geçti. Henüz Rus enerji sektörüne yaptırım uygulanmadan fiyatların bu seviyelere gelmesi, aynı zamanda enflasyon endişelerine de ağırlık kazandırdı.

Avrupa borsaları gün içinde dalgalı bir seyir izlerken, genel görünüm pozitif oldu. Almanya ve Fransa’da endeks 0,15 – 0,30% civarında pozitif seyrederken, İngiltere’de 0,6% üzerinde yükseliş izlendi.

ABD vadelileri de pozitif seyir izledi. Nasdaq 0,75% yükselişle başı çekti. Dolar endeksi güvenli varlık talebiyle kazanımlarını artırırken, ABD 10 yıllık tahvil faizi 1,746% bölgesinde yoğunlaştı.

Basında yer alan açıklamalara göre, bugün gerçekleşmesi beklenen Ukrayna – Rusya görüşmesinin ulaşım sorunları nedeniyle ertelenebileceği belirtildi.

AVRUPA

– Euro Bölgesi enflasyonu yükselmeye devam ediyor

Euro Bölgesi Şubat ayı enflasyonu Şubat ayında yıllık bazda 5,1%’den 5,8%’e, gıda, akaryakıt, alkollü içecek ve tütün ürünlerinin hesaplama dışı bırakıldığı çekirdek enflasyon ise yıllık bazda 2,3%’ten 2,7%’ye yükseldi. İki veri de piyasa beklentisinin üzerinde oluştu.

“ÖNE ÇIKANLAR”

ABD

– Powell konuşması ve istihdam verisi

Fed Başkanı Powell’ın bu haftaki iki konuşmasından ilki bugün Finansal Hizmetler Komitesi’nde gerçekleşecek. Yükselen petrol fiyatları ve Rusya etkisine yönelik fiyatlamaların enflasyon ve büyüme üzerindeki olası etkileri ile Fed’in yaklaşımına ilişkin ipuçları alabileceğimiz konuşmada, politika yapıcılardan gelebilecek sorular da önem kazanabilir. Fed’in 16 Mart’ta gerçekleşecek faiz beyanatında, politika faizini 25 baz puan artırması bekleniyor.

Cuma günü açıklanacak istihdam verileri öncesi bugün ADP özel sektör istihdamı takip edilecek. Piyasa beklentisi özel sektör istihdamına Şubat ayında 378 bin civarında katılım olduğu yönünde. Bu rakam önceki ay 301 bin istihdam kaybını işaret etmişti.

KANADA

– Kanada Merkez Bankası’nın faiz artırması bekleniyor

Kanada Merkez Bankası (BoC) Ocak ayında faiz artırımının kıyısından dönmüştü. Omicron varyantı nedeniyle ertelenen faiz artırımının hafta ortasında gerçekleşecek beyanatta açıklanması bekleniyor. Piyasa beklentisi olan 25 baz puanlık faiz artırımının fiyatlandığı varsayılıyor. Dolayısıyla 30 yılın en yüksek enflasyon oranına ulaşan ülkede 25 baz puanlık artırımın Kanada Doları için ne kadar pozitif fiyatlama sağlayacağım merak konusu. Spekülasyonlar arasında 50 baz puanlık artırım ihtimali de bulunuyor. Ancak Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması sonrası artan belirsizlik Banka’nın daha temkinli yaklaşmasına da sebep olabilir.

OPEC

– OPEC Rusya saldırısı gölgesinde toplanacak

OPEC+ bu hafta üretimi kotası kararını gözden geçirecek. Şubat ayı başında üretim kotasını 400 bin varil /  gün daha gevşetme kararı alan Örgüt için Rusya belirsiz bir hal almış durumda. Suudi Arabistan’ın 10 milyon varil / günlük üretim miktarını yaklaşık 2 milyon varil daha artırma kapasitesi bulunuyor. Ancak OPEC+’ya dahil ettiği Rusya ile bu konuda anlaşmazlığa düşmemek için üretim artışını kota dahilinde yapmayı planladığı belirtiliyor.

Yükselen fiyatlara karşı OPEC+’nın nasıl bir cevap vereceği merak ediliyor.

Kaynak GCM Yatırım 
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment