Home Dijital Gazete Petrol fiyatlarında sert yükseliş yaşanırken, risk iştahı zayıf seyrediyor

Petrol fiyatlarında sert yükseliş yaşanırken, risk iştahı zayıf seyrediyor

by karkafalar

Piyasa Gündemi

Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaş ve Rusya’ya yönelik getirilen sert yaptırımlar küresel risk iştahı üzerinde baskı oluşturuyor. Son dönemde riskten kaçış eğilimi etkili oluyor. Hafta sonu ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Avrupalı müttefikleriyle Rusya’dan petrol ithalatını durdurmayı görüştüklerini açıkladı. Rus petrolüne ambargo planının etkisiyle haftaya petrol fiyatları sert yükselişle başlarken, riskli varlıklarda satıcılı seyir devam ediyor. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    10:00 Almanya – Cari İşlemler Dengesi Önem: Orta 
•    12:00 Euro Bölgesi – Sentix Yatırımcı Güveni Önem: Orta

BIST-100 Güne Başlangıç

Rusya – Ukrayna arasındaki savaş hisse piyasalarında satıcılı bir seyir yaşanmasına neden olurken, küresel risk iştahı zayıf seyrini koruyor. Yurt dışındaki zayıflamanın etkisiyle BIST-100 Endeksi cuma gününü %1,61 oranında kayıpla 1.990,75 puandan tamamladı. Rus petrolüne ambargo planının etkisiyle hisse piyasalarında satıcılı görünüm devam ediyor. ABD borsaları cuma gününü düşüşlerle tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah %1’leri aşan satıcılı seyir etkili oluyor. Asya piyasalarında sert satışlar hâkim. Avrupa borsalarının da güne sert satıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 14,24 – 14,27 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:50 itibariyle 14,27’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne boşluk bırakarak satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Jeopolitik gelişmeler ve küresel risk iştahının seyri yakından izlenmeye ve endeksin seyri üzerinde etkili olmaya devam ediyor. Özellikle haber akışlarına bağlı olarak volatilitenin yüksek seyredebileceği mevcut konjonktürde kısa vadede kredili ve kaldıraçlı işlemlerde ekstra dikkatli ve temkinli olunması faydalı olacaktır. Küresel çapta satış baskısının devam ettiği yeni haftada BIST-100 Endeksi’nde 50 günlük üssel ortalama (1.967) ilk destek noktası olurken, ortalama altında 1.930 – 1.880 ve 1.827 seviyeleri destek olarak önem kazanacaktır. Endekste geçen hafta içerisinde gözlenen toparlanma çabasının tekrar etkili olması durumunda ise ilk olarak 1.980 – 2.010 aralığı direnç bölgesi olarak izlenecek olup, devamında 2.045 ve 2.067 seviyeleri direnç olarak takip edilecektir.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment