Powell’ın vereceği mesajlar yönü belirleyecek

Günün en önemli konu başlığını Fed Başkanı Powell’ın yapacağı yarıyıl sunumu oluşturuyor. (ÜNLÜ Menkul)

Günün en önemli konu başlığını Fed Başkanı Powell’ın yapacağı yarıyıl sunumu oluşturuyor. Fed başkanları yarıyıl sunumlarında atılan adımların genel bir değerlendirmesini yaptığı gibi özellikle sorucevap kısmında gelecek dönemlere ilişkin sinyaller verebiliyor. Destekleyici para politikasının uzun bir süre daha devam edeceğine vurgu yapan Fed’in duruşunun çok fazla değişmesini beklememek gerekir. Ancak Powell’ın piyasaları da etkisi altına alan tahvil faizlerinde son dönemde ivme kazanan yükselişi nasıl değerlendirdiği ve enflasyonun görünümünü nasıl gördüğü oldukça önemli. Soru cevap kısmında daha fazla detay verme ihtimali yüksek olan Fed Başkanı bugün Senato’da (TSİ 18.00) yarın ise Temsilciler Meclisi’nde (TSİ 18.00) sunum yapacak ancak yarınki sunum çok büyük ölçüde önceki sunumun tekrarı niteliğinde olacağı için kayda değer bir etki yaratmayacaktır.

BEKLENTİLERİMİZ

Borsa İstanbul küresel piyasalara ayak uydurdu. Cuma günü teknik açıdan oldukça önemli olduğunu düşündüğümüz 1550 puanın üzerinde ilk kez haftalık kapanış yapmayı başaran BIST-100 endeksi haftanın ilk işlem gününde ise özellikle ABD tahvil faizlerindeki yukarı yönlü eğilimin risk iştahı üzerinde yarattığı baskıya paralel olarak zayıf bir performans sergiledi. 1550 puandan kalıcı şekilde uzaklaşılamaması ile yaklaşık iki haftadır endeksin teknik görünümünün net bir yöne işaret ettiğini söylemek zor. Dolayısıyla endeks herhangi bir doğrultuda kuvvetli bir sinyal vermiyor. Kısa vadede küresel görünümün hisse senetleri üzerinde belirleyici olmaya devam edeceğini tahmin ederken bugün özellikle Fed Başkanı Powell’ın vereceği mesajların global risk iştahına yansımalarını Borsa İstanbul üzerinde de görmeyi bekliyoruz.

EUR/USD güç topluyor. ABD tahvil faizlerindeki yukarı yönlü eğilime karşın ekonomideki toparlanma sinyallerinin dolar üzerinde baskı yaratması paritenin 1,2150 seviyesinin üzerini test etmesini sağlıyor. Teknik açıdan bakıldığında 1,2200 seviyesine kadar önemli bir direnç olduğunu düşünmüyoruz. Bu seviyenin aşılması durumunda ise kısa vadede yukarı yönlü hareket etme eğiliminin güç kazanmasını bekleriz. Kaldı ki, geçen hafta da dikkat çektiğimiz gibi 60 ve 120 dakikalık grafiklerde daha belirgin olmak üzere paritede TOBO formasyonu oluşmasını son derece dikkat çekici buluyoruz. Makroekonomik veri tarafında ise bugün özellikle Euro Bölgesi TÜFE rakamının ortaya koyacağı tablo paritede hareketlilik oluşmasına yol açabilir.

USD/TL 7,00 seviyesinin üzerinde. Geride bıraktığımız haftada 6,90 seviyesinin altını test ederek Ağustos ayından bu yana en düşük seviyelere gerileyen USD/TL ABD tahvil faizlerindeki yukarı yönlü eğilimin gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde yarattığı baskıya paralel olarak yeniden yukarı yönlü tepki vermeye başladı. Bu kapsamda kurun dün 7,09 seviyesine doğru yükseldiğini gördük. Çok kısa vadeli bakıldığında USD/TL’nin 7,05’in altında kalmaya devam ettiği bir senaryoda yukarı yönlü risklerin sınırlı kalmasını bekleriz. Bugün Powell’ın vereceği mesajların ise gelişmekte olan ülke para birimlerinin sergileyeceği performansta da belirleyici olacağını tahmin ediyoruz.

Ons altın yeniden 1800 doların üzerinde. Yükselen enflasyon beklentileri değerleme endişelerini tetikleyerek hisse senetlerine satış baskısı olarak yansırken ABD tahvil faizlerindeki yukarı yönlü eğilime karşın yatırımcıların güvenli liman tercihinin ön plana çıkması ile ons altın haftanın ilk işlem gününde 1800 doların üzerine yükseldi. Diğer taraftan 1,9 trilyon dolarlık ABD teşvik paketinin hafta sonuna kadar onay alacağına dair beklentilerin hızlı bir ekonomik toparlanma umutlarını artırması ve bunun enflasyona olası yansımaları da değerli metallere katkı sağlıyor. Teknik açıdan bakıldığında ise takip ettiğimiz birkaç seviye bulunuyor. İlk önemli seviye olarak gördüğümüz 1805 dolar aşılmış durumda. Bu seviyenin üzerinde kalınması durumunda ise sırasıyla 1818 ve 1839 dolara doğru bir eğilime kapı açılabilir.

Kaynak ÜNLÜ Menkul
Hibya Haber Ajansı

Okunma