Uluslararası piyasalar raporu

Avrupa borsaları dünü İtalya hariç düşüşle kapattı.

Avrupa borsaları dünü İtalya hariç düşüşle kapattı. Almanya'da DAX 30 endeksi % 0,34 düşerek 15.146,87 puana ve  İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi % 0,23 artarak 25.990,02 puana gerilerken, Fransa'da CAC 40 endeksi % 0,34 değer kaybıyla 6.548,11 puana, İngiltere’de FTSE 100 endeksi % 0,23 azalarak 7.130,23 puana yükseliş gösterdi. . Avrupa borsaları İtalya hariç günü satıcılı kapatırken enflasyon baskıları ve ekonomideki belirsizlik borsalar üzerinde baskı yaratmakta.

Alman Handelsblatt gazetesinin bugünkü haberine göre Volkswagen, maliyetleri düşürmek ve Tesla gibi oyuncularla rekabet gücünü artırmak için 30.000 kişiyi işten çıkarmayı değerlendiriyor. VW sözcüsü Michael Manske, "Pazara yeni girenler göz önüne alındığında Wolfsburg'daki fabrikamızın rekabet gücünü ele almamız gerektiğine dair hiçbir soru yok. Tartışma devam ediyor ve şimdiden birçok iyi fikir var. Somut senaryo yok." açıklamasını yaptı. Volkswagen işçi konseyi sözcüsü, Diess'in yorum yapıp yapmadığı konusundaki spekülasyonlar hakkında yorum yapmayacaklarını, ancak 30.000 kişinin işten çıkarılmasının saçma ve temelsiz olduğunu belirtti.

Financial Times haberine göre İspanya'nın en büyük otel gruplarından biri, Deutsche Bank'ı şirketi felce uğratan zararlara yol açan riskli döviz türevlerinin yanlış satıldığı iddiasıyla 500 milyon euroluk tazminat davası açıyor. Geçen ay Londra'daki Yüksek Mahkeme'ye sunulan iddia, Deutsche'nin İspanya'daki küçük ve orta ölçekli şirketlere egzotik finansal ürünler satarak bazılarını finansal sıkıntıya ittiği yönündeki suçlamaları içeren bir skandaldaki en son iddia. İddiaya göre bazı kurbanlar, Deutsche'nin anlamadığı türevleri satmak için saflığından yararlandığını iddia eden İspanya'nın en büyük yedinci otel zinciri olan İbiza merkezli Palladium Hotel Group'un bir parçası olan şirketler. Deutsche Financial Times'a yaptığı açıklamada, Palladium'un "temelsiz" olduğunu söylediği iddiasına karşı kendisini "güçlü bir şekilde" savunacağını söyledi.

ABD borsaları günü düşüşle kapattı. Dow Jones endeksi % 0,34 azalarak 34.378,34 puana ve S&P 500 endeksi % 0,25 azalışla 4.350,30 puana, Nasdaq endeksi % 0,14 kayıpla 14.465,9 puana düşüş gösterdi. Dün ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde gerileme yaşanırken faizlerin bugün % 1.57 seviyesinde hareket ettiğini görüyoruz. Dolar endeksinde ise artış sürerken 94.40 direncini kıran endeksin bu seviyede tutunamaması daha sert alımların yaşanmasının önüne geçti. Dün ABD borsaları satıcılı kapatırken enflasyon risklerinin borsalar üzerinde etkili olduğunu izledik.

ABD'de aylık bazda TÜFE beklentilerin üzerinde % 0.4 olarak açıklanırken, yıllık bazda TÜFE'de beklentilerin üzerinde % 5,4 olarak gerçekleşti. ABD'de TÜFE Ağustos 2008'den bu yana gördüğü en yüksek seviye olan % 5.4 seviyesine ulaştı. ABD'de aylık bazda Çekirdek TÜFE beklentiler dahilinde % 0,2 açıklanırken, yıllık bazda Çekirdek TÜFE'de benzer şekilde beklentiler dahilinde % 4.0 olarak gerçekleşti. ABD’de enflasyondaki yükselişin devam etmesi borsalar tarafında satış baskısı yaratırken il etkiyi dolar endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizleri üzerinde alış olarak görsek de sonrasında piyasanın normale döndüğünü izledik. Piyasalar akşam açıklanacak Fed toplantı tutanaklarını da bekliyor.

Akşam saatlerinde ise Fed’in daha önce gerçekleştirdiği faiz toplantısının toplantı tutanakları açıklanacak. Fed varlık alımının mevcut olarak devam etmesini sağlamış ancak gelen projeksiyonlar daha erkene ve daha yüksek miktara çekilmiş bir faiz artırımlarının kapıda olduğunun işaretini vermişti. Eğer bu yönde açıklamalar gelirse küresel bazda dolardaki yükselişin borsalarda ise düşüşün devamı gelebilir.

ABD'nin en büyük havayolu şirketlerinden Southwest Airlines'ın hafta sonu başlayan problemler nedeniyle iptal edilen uçuş sayısı 2000'i aştı. Flightaware bilgilerine göre, Southwest Airlines'ın ABD'de 3 günlük hafta sonu tatilinde başlayan problemleri, pazartesi akşamına kadar 2000'den fazla uçuşunun iptaline, binlerce uçuşunsa gecikmesine yol açtı. Şirket, yayınladığı açıklamada, iptallerden hava kontrol sorunlarını ve Florida'daki hava şartlarını sorumlu tutarak uçuşların bu hafta normale dönmesine çalıştıklarını duyurdu. Uzmanlar da ülkenin yolcu sayısı bakımından üçüncü büyük havayolu şirketi olan Southwest'in noktadan noktaya uçuş ağının, şirketi zincirleme gecikme ve iptallere açık hale getirdiği konusunda uyarıda bulundu. Yaz aylarında Southwest uçuşlarında çalışan eksikliği nedeniyle iptaller görülürken, American Airlines şirketi de Babalar Günü'nde benzer problemler yaşamıştı. Amerikan Spirit Airlines'ın yazın yaşadığı uçuş iptalleri şirkete yaklaşık 50 milyon dolara mal olmuştu.

Apple Inc'in, global çip kıtlığı nedeniyle iPhone 13 üretimini 10 milyon adede kadar azaltacağı bildirildi. Bloomberg'e göre şirketin bu yılın sonuna kadar 90 milyon adet yeni iPhone modeli üretmesi bekleniyordu. Apple, üreticilerine, Broadcom Inc ve Texas Instruments dahil olmak üzere çip tedarikçileri bileşenleri teslim etmekte zorlandığı için birim sayısının daha düşük olacağını bildirdi.

Boeing Co, ABD tarafından yayınlanan bir yönetici talimatı uyarınca 125.000 ABD çalışanının 8 Aralık'a kadar aşılanmasını gerektireceğini bildirdi. Yapılan açıklamada, "Boeing, ABD merkezli çalışanlarının 8 Aralık'a kadar ya aşı kanıtlarını göstermelerini ya da (bir engellilik ya da içtenlikle inanılan dini inanca dayalı olarak) onaylanmış makul bir düzenlemeye sahip olmalarını şart koşuyor" dendi.

ABD’de Blackrock'un 3.çeyrek düzeltilmiş hisse başına karı 10.95 dolarla analistlerin 9.48 dolarlık beklentisinin üzerine çıktı. Şirketin gelirleri de 5.05 milyar dolarla 4.85 milyar doları aştı.  JPMorgan Chase & Co, global şirket anlaşmalarındaki patlama sayesinde 3.çeyrek gelirinde bir sıçrama kaydetti. Wall Street'in en büyük bankası, bir yıl önce 9.4 milyar dolar olan net karı ve 2.92 dolar olan hisse başı kara göre 11.7 milyar dolar net kar ve 3.74 dolar hisse başı kar açıkladı. Analistler hisse başına 3.00 dolar kar bekliyordu.

DAX

Dax endeksi , dünü % 1,85 değer kazanarak 15.250,86 puandan tamamlarken endeks bugün  yataya yakın alıcılı seyrediyor.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 15.264 seviyesinin kırılması halinde önce 15.445 ve arkasından 15.624 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 15.043 desteğinin altında önce 14.820 ve arkasından 14.594 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

DOW JONES

Dow Jones endeksi , dünü % 0,98 artarak 34.754,15 puandan tamamlarken endekste Aralık vadelileri yatay yakın alıcılı seyrediyor.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 34.939 seviyesinin kırılması halinde önce 35.091 ve arkasından 35.300 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 34.515 desteğinin altında önce 34.180 ve arkasından 33.750 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

S&P 500

S&P500 endeksi , dünü % 0,82 artışla 4.399,50  puandan tamamlarken endekste Aralık vadelileri bugün alıcılı seyrediyor.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 4412 direncinin kırılması halinde önce 4430 seviyesi ve arkasından 4463 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 4383 desteğinin altında önce 4363 ve arkasından 4236 seviyesine doğru geri çekilmeler görülebilir.

Kaynak: Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

Okunma