Home Dijital Gazete Usluer: “Rusya Ukrayna savaşı AK Parti’ye iyi bir ders verdi”

Usluer: “Rusya Ukrayna savaşı AK Parti’ye iyi bir ders verdi”

by karkafalar

Gaye Usluer, “1936 yılında imzalanmış olan Montrö Boğazlar Anlaşması’nın ülkemizin güvenliği ve uluslararası barışın sağlanması açısından ne kadar önemli olduğunu hatırlamak zorunda kaldılar.”

Memleket Partisi Genel Başkan Vekili ve Parti Sözcüsü Prof. Dr. Gaye Usluer, partisinin Merkez Yönetim Kurulu gündemli basın açıklamasını gerçekleştirdi. Memleket Partisi Genel Merkezi’nde düzenlenen basın açıklamasında gündemi değerlendiren Usluer, Ukrayna-Rusya savaşının AKP’ye iyi bir ders verdiğini dile getirerek, “1936 yılında imzalanmış olan Montrö Boğazlar Anlaşması’nın ülkemizin güvenliği ve uluslararası barışın sağlanması açısından ne kadar önemli olduğunu hatırlamak zorunda kaldılar. Kanal İstanbul Projesi’nin oluşturacağı güvenlik sorunu apaçık ortada” dedi. 

BU SAVAŞ BATI İLE DOĞUNUN KAVGASI
“Ukrayna – Rusya Savaşı’nın 12. günündeyiz. Geçtiğimiz haftada söylemiştik. Bu savaş sadece Ukrayna – Rusya savaşı değil. Bu savaş Batı ile Doğu’nun kavgası. Bir tarafta ABD ve Atlantik var. Öteki tarafta ise Rusya ve Pasifik. ABD emperyalizmi ile Rusya emperyalizmi savaşıyor. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali doğru mu? Batı ve NATO bu savaşta Ukrayna ile birlikte. Ancak fiilen savaşın içinde değiller. Ukrayna yalnız. NATO’nun doğuya doğru genişlemesi, silahlandırması meşru mu?”

TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE SAYGI
“Oysa dünyanın ana sorunları belli. Dört bir yanımız yoksulluk ve ekolojik yıkım ile çevrelenmişken, savaş tamtamlarını çalanların hesapları kendilerine. Uluslararası savaş hukukunun ana ilkesi belli; Ülkelerin toprak bütünlüğüne ve siyasal bağımsızlıklarına saygılı olacaksınız!”

BARIŞIN TESİSİNDE TÜRKİYE ÖNCÜ OLMALIDIR
“Yanı başımızda binlerce kişi ölüyor. İnsanlar evlerini bırakıp kaçmaya çalışıyor. Çocuklar, gençler, aileler perişan. Savaşların kaybedeni sivil insanlar, askerler. Oysa yaratıcıları politikacılar.  Biz acilen barışın yeniden tesisini istiyoruz. Türkiye’nin NATO üyesi olduğu gerçeğiyle birlikte, barışın tesisinde öncü olmasını savunuyoruz.” 

BU SAVAŞ AKP’YE İYİ BİR DERS VERDİ
“Bu savaş AKP’ye iyi bir ders verdi. 1936 yılında imzalanmış olan Montrö Boğazlar Anlaşması’nın ülkemizin güvenliği ve uluslararası barışın sağlanması açısından ne kadar önemli olduğunu hatırlamak zorunda kaldılar. Kanal İstanbul Projesi’nin oluşturacağı güvenlik sorunu apaçık ortada. Savaşa karar vermek kolay, Barışın tesisi zordur. 21. Yüzyıl dünyası barışı yeniden tesis etmek zorunluluğunda. “Savaşa hayır, barışa evet, hemen şimdi!” diyoruz.”

Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment