Home Dijital Gazete Zelenski: “Bütün dünya Ukrayna konusunda çok geç kaldı”

Zelenski: “Bütün dünya Ukrayna konusunda çok geç kaldı”

by karkafalar

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin açıklamalarda bulundu. Zelenski konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Biz memleketimizi korumalıyız. Eğer bana bugün silahını bırak savunma deseler bunu yapmam ben kendi toprağımı savunuyorum. Şuan anneler 18-19 yaşlarındaki çocukları yolluyorlar. burada gerçekten çok çocuk öldü. Şuan onların ölmelerini istemiyorum. Onlar buraya ne için geldiklerini bile bilmiyorlar. Anneler gelin çocuklarınızı lütfen alın lütfen.

Ben sadece savunmak zorundayım. Vatanımı savunmak zorundayım. Bu benim işim elimden başka bir şey gelmiyor.  Senin ülkeni basıyorlarsa senin sadece savunma seçeneğin kalıyor. Buraya bizi öldürmeye geliyorlar.

Ben sadece sağ bir insanım şuan ve yardım istiyorum. Rus ordusu bizden 5 kat güçlü. Ben kendi insanlarımın hayatlarını alınmasını istemeye hakkım bile yok. Ben her bir insan için çok korkuyorum. Acı çekiyorum. yYni benim bir devletimim olmaması hakkında düşünmek beni dehşet içinde bırakıyor. 

Sadece ekonomiyi ve kültürü düşünmemeliyiz. Başka değerlerde var. Ben NATO hakkında konuşuyorum. Biraz beklemelisin. Neyi beklemeliyiz.?

Masaya geçip maddeleri sayabilirsiniz ve eşitliğinizi gösterebilisiniz. AB ‘ye gelince aynı şekilde Ukrayna’da olan şeyler biz bütün liderlerle hakkında konuşuyorduk. Herkese biz fiyatların artacağını söylemiştik. 

Şuan mesela çok konuşma yapılıyor. Ordu silahları bırakmalı, ellerini kaldırmalı bunu şimdi konuşuyor. İlerde ne konuşulacak.? Yardımlar için teşekkür ediyorum ama çok genç kalındı. Onlar Berlin Duvarı’na kadar giderler dünya kendi gücünü göstermeli. Yaptırımlar daha önce başlanmalıydı.  Hava sahasının onlar için her yerde kapanmasını istiyoruz. Biden’a Macron’a hitap ediyorum. Her gün görüşme yapıyorum telefonla onlara söylediğim şu şuan hava sahasını kapatamıyorsanız ne zaman kapatacağınızı söylemelisiniz.? O zamana kadar kaç insanın kafasının uçacağını söyleyin kaç insanın öleceğini söyleyin.?

Bütün yaptırımların uygulanmasını istiyorum. Ben savaştan önce o kadar yalvardım ki o yaptırımları yapmaları için. Neden yapmadılar.? Uçaklarıda vermediler, evet uçaklar çok pahalı ama insan hayatından da mı pahalı.? Ben bu yaptırımların hepsini savaştan önce yapılmasını istiyordum. 

NATO size çok geç mi yardım etti?

Evet bütün yardımlar çok geç yapıldı. Bütün dünya Biden’dan güçlü birleşirse eğer. Bütün dünya Ukrayna konusunda çok geç kaldı. Bütün dinya bilmeli ki herkes çok geç kaldı.”
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment